Stories of Tita: 2021

27 grudnia 2021

U wrót raju - legenda chrześcijańska Lwa Tołstoja



Tę piękną legendę Lwa Tołstoja znalazłam w zbiorze "Legendy chrześcijańskie" 
Dziś właśnie, 27 grudnia i Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana, Apostoła i Ewangelisty.

18 grudnia 2021

"Rozpoczęta opowieść" Wisławy Szymborskiej

Matka Boska Eleusa, 1795 - Muzeum Historyczne w Sanoku /pochodzenie Bóbrka (zdjęcie własne)

Wypisując, jak co roku kartki świąteczne próbuję się zawsze jakoś natchnąć mądrymi lekturami. Zwykle tak zwana robota czeka, bo zawsze znajduję coś niesamowitego. Tak było i tym razem. Znalazłam przecudny wiersz Szymborskiej i zdjęcie  Matki Bożej Czułej z wakacyjnej podróży na Podkarpacie.
Odłóżcie na chwilkę pierniki, szykowanie prezentów i sprzątanie. Czyta się minutę :)

"Rozpoczęta opowieść"

Na uro­dzi­ny dziec­ka
świat ni­g­dy nie jest go­to­wy.

16 grudnia 2021

Nigdy więcej wojny czyli opowieść pacyfistyczna


Picasso - Guernica, 1937 / źródło: https://commons.wikimedia.org


Trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, a mi się jakoś nieradośnie zrobiło. Powód przypadkowa rozmowa z uczniem w czasie przerwy. Miałam dziś zastępstwo i po lekcji w klasie został chłopiec, którego nie znałam. Wyraźnie potrzebował rozmowy i rozpoczął ją pytając: a jak jest po angielsku broń, a jak jest bomba atomowa. Bezwiednie i cierpliwie, kończąc biurokratyczne czynności odpowiadałam. W końcu postanowiłam zakończyć te odpytywanki swoim stałym tekstem: "I am not a dictionary". W odpowiedzi z rozbrajającą szczerością usłyszałam, że nie rozumie po angielsku. 
Według jednak mojej nauczycielskiej zasady: bądź cierpliwa i uprzejma odpowiedziałam, że nie jestem słownikiem, ale to miłe, że ma w sobie taką ciekawość.

12 grudnia 2021

Opowieść o św. Łucji i bożonarodzeniowych przygotowaniach


Saint Lucy / Francesco del Cossa - źródło: https://commons.wikimedia.org

13 grudnia czyli Dzień Świętej Łucji na trwałe wpisał się w czas adwentowych przygotowań. Sama Święta żyła na przełomie III i IV wieku w czasach prześladowań chrześcijan. Zmarła śmiercią męczeńską po odmowie wyparcia się wiary i poślubienia poganina. Opis jej śmierci to prawdziwy horror, widać to zresztą po atrybutach, które trzyma w lewej ręce. Wyłupienie oczu to zresztą tylko mały epizod z  tej martyrologicznej opowieści. Do dziś jest patronką osób niewidomych i niedowidzących, a modlił się ponoć o jej wstawiennictwo sam tracący wzrok Dante.

5 grudnia 2021

The story about the man who became rich through a dream


Once upon the time, there lived in Baghdad a wealthy man who unfortunately lost all his means. Because of that he was forced to earn his living and work really hard. One night he had a strange dream with a man who came to him saying: "Your fortune is in Cairo; go there and seek it."

30 listopada 2021

Opowieści z korespondencji Stanisława Vincenza i Jerzego Giedroycia i ich trudnej przyjaźni  



Czego dowiedziałam się z bogatej, trwającej ponad dwadzieścia lat korespondencji Vincenza z Giedroyciem opatrzonej wnikliwymi przypisami Rafała Habielskiego?
Refleksje, które przychodzą po lekturze to przede wszystkim odczucie, że Vincenz bardzo odpowiedzialnie podchodził do swojego udziału w tak zwanej "niewidzialnej redakcji Kultury". Będąc sam doświadczonym publicystą i człowiekiem dojrzałym (w chwili rozpoczęcia współpracy dobiegał 60-tki) dzielił się swoimi doświadczeniami z Jerzym Giedroyciem nienachalnie i bez zbędnego moralizatorstwa.

27 listopada 2021

Duendes czyli opowieść o hiszpańskich skrzatach i nie tylko





Jak wiecie wszędzie tropię opowieści. Od lat nie dawało mi spokoju hiszpańskie tajemnicze słowo: duende. Oznacza ono - skrzata, podobnie zresztą, jak w naszej szerokości geograficznej nieco złośliwego. Ta definicja słowa nie usatysfakcjonowała mojej silnej potrzeby poznawczej. Nie poddawałam się i tropiłam duendes, gdzie tylko mogłam.

19 listopada 2021

Opowieści z cmentarza żydowskiego w Lesku




Chcę was zaprosić na spacer po leskim kirkucie. Sama odbyłam go w wakacje. Namówiłam męża na podążanie szlakiem chasydzkim oczywiście pod wpływem mojej fascynacji prozą Stanisława Vincenza, o którym Aleksander Hertz pisał:
Bodaj pierwszym i jedynym który powiązania kulturalne żydowsko- nieżydowskie zrozumiał i głęboko potraktował był nie żyd Stanisław Vincenz. Jak nikt przed nim umiał uchwycić wzajemne oddziaływania kulturalne, zachodzące między Żydami i Hucułami. Może pomagało mu i to, że nie będąc ani Hucułem, ani Żydem miał niezwykle serdeczny i bliski stosunek do jednych i do drugich.  
( A. Hertz , Żydzi w kulturze polskiej, s. 17)
Zapraszam więc do jednego z wielu miejsc, o których trzeba pamiętać. Jesteśmy to winni ludziom, który tu żyli i tworzyli nasze nasze wspólne "tu i teraz". 

10 listopada 2021

Brama do Nieba czyli opowieść Hakuina - mistrza zen


źródło: http://www.hollisteroutlet.name

 Pewnego dnia do mistrza zen Hakuina przyjechał słynny samuraj i zadał mu pytanie:
- Czy rzeczywiście istnieje piekło i niebo? A jeśli tak, to gdzie znajdują się ich bramy?
Hakuin spojrzał na przybysza i spytał:
- A kim ty właściwie jesteś, że zakłócasz mi spokój i stawiasz takie pytania?

4 listopada 2021

The Citizen of the World


There is an old Jewish legend about the creation of the first man. It says that we shouldn't bother where we are from or where our ashes are going to be buried as every human being is the citizen of the world. But let's listen to the story...

28 października 2021

Opowieść o duszy z pewnego wiersza czyli Inszallach - wszystko w rękach Boga



Już dawno nie poruszył mnie, aż tak, żaden wiersz. Znalazłam go przypadkiem w Internecie. Skończyło się zakupem tomiku "Żałoba po kocie", gdzie podobnych "perełek" znalazłam więcej.   Autorką wierszy jest architektka, malarka i pisarka pisząca pod pseudonimem Ka Klakla. W rozmowie promującej tomik  opowiada, że są obszary emocjonalne, których nie da się prozą wyrazić. I taki jest ten wiersz. Dotyka tego co niedotykalne.  Zresztą zobaczcie sami: 

23 października 2021

Opowieść o Elizie Orzeszkowej

Portret Elizy Orzeszkowej -rok 1910/ źródło: https://polona.pl/item/portret-elizy-orzeszkowej-w-swoim-mieszkaniu-w-grodnie

Eliza Orzeszkowa na licznych portretach łudząco przypomina Królową Wiktorię. Jak widać już wówczas moda unifikowała podobnie jak dziś. Omawiając twórczość pisarki warto zwrócić uwagę na jej ciekawe życie. 

14 października 2021


Opowieści Vincenza jako narzędzie wprowadzające ucznia w świat wartości - szkic o osobistych doświadczeniach pedagogicznych


Moja Vincenzowska półka


Stanisław Vincenz - pisarz, filozof, etyk, tłumacz[1], redaktor[2], działacz kulturalno-oświatowy[3] był również pedagogiem, który za narzędzie swej pracy wybrał słowo. Warto zauważyć, że Vincenz – pedagog to przede wszystkim aksjolog. Z filozofią wartości, jako nowopowstałą dziedziną nauki, musiał pisarz zetknąć się podczas swoich wszechstronnych studiów w Wiedniu. To wtedy różnicowała się refleksja nad pojęciem wartości, a wynikły z niej chaos aksjologiczny można obserwować do dziś[4].

Opus magnum Vincenza „Połonina”, zdaje się być na ten zamęt odpowiedzią, a jak zauważa Mirosława Ołdakowska-Kuflowa nikt nie pisze, że jest to dzieło dydaktyczne[5]. Tetralogia cała utkana jest z opowieści, gdzie temat wychowania człowieka i dobre, mądre życie to temat wiodący.

8 października 2021

The poem "Dust If You Must" by Rose Milligan


There is a perks of having a certain amount of dust at home. Look closely at the photo. Thanks to the dust you can leave a message on the furniture with your finger tips.
All in all, it's sometimes worth affording yourself a short break from the household chores.
Enjoy this eye-opening and clever poem by Mrs Rose Milligan:

3 października 2021

Sklep z marzeniami - anonimowa opowieść internetowa


Jedna z wcześniejszych prac Banks'iego / Boston, USA,2010/ źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Follow_Your_Dreams_(Banksy) 


Na peryferiach Wszechświata znajduje się mały sklepik.
Na drzwiach wisi tabliczka: „Sklep z marzeniami - zapłać i spełnij marzenie.”
Asortyment jest bardzo bogaty – można tu kupić praktycznie wszystko: piękny dom, udany związek, posadę prezesa, pieniądze, radosne dzieci, karierę zawodową, duży biust, medal olimpijski, samochody, jacht, podróże, władzę, sukces i wiele innych dóbr.

28 września 2021

The Blind Man and the Hunter - an old African story

Ilustracja irlandzkiej artystki Niamh Sharkey z książki "Tales of Wisdom and Wonder" autorstwa Hugh Lupton'a 


As many folk stories this one also passed down through an oral tradition and has many possible sources. It has been attributed to West Africa and as a Ndebele story from Zimbabwe. It was also retelled by Hugh Lupton in his "Tales of Wisdom and Wonder".
I heard it for the first time from Polish storyteller Michał Malinowski in his Museum of Tales "Mubabao". But let's listen to its English version:

21 września 2021

Dekameron - czyli sto opowieści na już postpandemiczny, miejmy nadzieję, czas


Decameron autorstwa Waterhous'a / źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Waterhouse_decameron.jpg

Któż z nas nie słyszał o słynnym Dekameronie. Autor - Boccacio, wyznaje we wstępie, że powodem napisania zbioru opowieści jest współczucie i chęć odwdzięczenia się za doznane kiedyś dobro, życzliwość i bezinteresowną pomoc.
Akcja dzieła toczy się w roku 1348 we Florencji w czasie szalejącej w Europie zarazy.

17 września 2021

Opowieść Stanisława Vincenza o Syrojidach



Józef Ryszkiewicz - Tatarzy w straży przedniej armii tureckiej/źródło:http://cyfrowe.mnw.art.pl

W ostatniej części "Połoniny" Barwinkowym Wianku podczas weselnego agonu opowieści ponad osiemdziesięcioletni starzec z bielmem na oczach - Wasyl Drondiek przypomina starą opowieść o Syrojidach. Opowiada o dzielnym i małomównym Kudilu i jego wędrówce z Ziemii Świętej. Idąc dalej na wschód Kudil dostał się do kraju niewoli i poznał na własnej skórze bestialstwo Syrojidów.

12 września 2021

Opowieść o łomżyńskich, szkolnych latach Prymasa Stefana Wyszyńskiego i coś jeszcze


 
 Podczas wakacyjnych spacerów sentymentalnych po rodzinnej Łomży natknęłam się w Muzeum Łomżyńskim na stare zdjęcie uczniów Szkoły Handlowej Męskiej i informację, że drugi stojący od lewej młodzieniec to Stefan Wyszyński. Odruchowo wykonałam zdjęcie zdjęciu z myślą, żeby dotrzeć do jakiś opowieści związanych z jego łomżyńskimi szkolnymi latami. 

29 sierpnia 2021

Bajka "Sklep prawdy" Anthony'ego de Mello

źródło: https:// www.quotefancy.com/

Spacerowałem uliczkami małego miasteczka, gdy nagle zobaczyłem mały sklepik z szyldem: Sklep prawdy. Nie wierzyłem własnym oczom. Tu więc sprzedawano prawdę.

22 sierpnia 2021

Opowieści, które przynoszą spokój



W swoich wakacyjnych studiach nad storytellingiem natknęłam się na dawno temu wydrukowany, angielskojęzyczny artykuł - "Stories that bring peace to the mind: Communication and Education of Feelings". Autor Wiliam Kirkwood dowodzi jak ważne jest samo opowiadanie o sile spokoju i łagodności.

16 sierpnia 2021

Afgańska dziewczynka i bajka o kijach


Zdjęcie "Afgan girl" autorstwa Steva McCurry/ źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Afghan_Girl

Wszystkim znane zdjęcie z okładki "National Geographic" z 1985 przedstawia afgańską dziewczynkę w obozie uchodźców. Zdjęcie pochodzi jeszcze z czasów wojny rosyjsko-afgańskiej. Stało się ono symbolem współczesnych wojen i prześladowania ludności cywilnej.

14 sierpnia 2021

The 14th century legend about the Assumption of Saint Mary and the doubting Saint Thomas


The installation in the Museum of Icon in Supraśl / Poland

According to the legend, when it came time for Mary’s life on earth to end a message was sent to the Apostles to reunite at her bedside. All of them arrived promptly — except Thomas.

10 sierpnia 2021

Perseidy czyli opowieść o łzach Świętego Wawrzyńca i nie tylko


Shooting Stars by Franz von Stuck

Dziś dowiedziałam się, że od 10-tego sierpnia i wspomnienia św. Wawrzyńca, jak co roku, możemy obserwować na niebie jego łzy. Łzami świętego Wawrzyńca nazywano kiedyś deszcze meteorów, których aktywność jest największa pomiędzy 10 a 14 sierpnia.

6 sierpnia 2021

Opowieść Stanisława Vincenza o przemówkach - czyli prastarych słowach, które trzymają świat


Las bukowy pod Szyndzielnią / zdjęcie własne

Nieraz jesteśmy w sytuacji, gdy na czyjeś nieszczęście, beznadziejną sytuację czy konflikt szukamy rozwiązania - wody żywej, która pomoże uleczyć, znaleźć sens, pojednać. Szukamy słów. Czasem wystarczy jedno by podtrzymać na duchu, pocieszyć, pogodzić.

31 lipca 2021

Motyl Sułkowkiego czyli opowieść o burzliwym życiu Książąt z Bielska-Białej 


Reprodukcja z motylem Sułkowskiego / zdjęcie własne 

Pod koniec lipca przypadkiem znalazłam się w Bielski-Białej i mając dwie godziny czasu postanowiłam spędzić je w Muzeum Historycznym mieszczącym się w Zamku Książąt Sułkowskich.

24 lipca 2021

Opowieść z Muzeum Diecezjalnego w Łomży



W drugie pandemiczne wakacje odkrywam urokliwe i niesamowite miejsca, które chyba przez to, że niedaleko, egzystowały poza obszarem moich eksploracji. Wiadomo, że najciemniej zawsze pod latarnią. Korzystając z wakacyjnych wojaży Brata zaoferowałam się jako opiekunka jego psa, kota i pięknej urody petunii. Efektem tej propozycji były nieśpieszne spacery sentymentalne.

18 lipca 2021

Łemkowskie opowieści


W drodze do żródlisk Jasiołki /zdjęcie własne

Od dawna planowaliśmy z małżonkiem wędrówki po bieszczadzkich, dzikich szlakach. Zwłaszcza, że oboje mamy miłe wspomnienia z młodzieńczych wypraw nad Solinę.
Vincenzowskie tropy rzuciły nas do Gutkowej Koliby w Lipowcu koło Jaślisk, na styku Bieszczad i Beskidu Niskiego.

9 lipca 2021

Some short inspirational stories

źródło: https://www.keepinspiring.me/cs-lewis-quotes/


Value yourself

A speaker started his lecture by showing a $20 note. He asked: “who wants this?” There was no surprise to see that most of the people lifted their hands. He offered to give the money to one of them but insisted that he will do something to it.

2 lipca 2021

Psia wierność



W związku z wczorajszym Dniem Psa dobrze by było napisać jakąś opowiastkę o tym najwierniejszym z wszystkich stworzeń. Argumentem za jest również książka o swojskim tytule "Hau" i podtytule: "Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach" autorstwa Tora Bringsverda otrzymana na urodzinki.

26 czerwca 2021

Opowieść o uczuciach zamkniętych w butelce czyli końcowo-rocznej samoobronie organizmu


Przy tej kartce moje końcowo-roczne feeling bottled "dało w łeb" czy rozkleiłam się po prostu
 

Lubię swoją pracę, jeszcze bardziej uczniów, ale nie cierpię szczerze zakończeń roku szkolnego. I nie chodzi tu nawet o koszmar związany z całą końcowo-roczną biurokratyczną robotą. Uświadomiłam to sobie, na zasadzie olśnienia jakieś kilka lat temu.

20 czerwca 2021

Opowieści czyli poszukiwanie iskierek mądrości



Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że snucie opowieści jest stare jak ludzkość. Współczesne badania potwierdzają ich terapeutyczną moc. To dzięki opowieściom budujemy więzi, rozumiemy czyjeś doświadczenia  i poznajemy otaczający świat.
Opowiadanie historii i ich słuchanie było i jest również niezmiernie ważne w wielu religiach. Dziś o opowieściach w judaizmie.

13 czerwca 2021


The Old Couple in Heaven


An elderly couple in their eighties took a holiday. They were not rich but were in good health. Perhaps because the wife had insisted on a strict diet, only healthy foods, no alcohol, no smoking, and lots of gym exercise.
Sadly, their plane crashed  and they both entered heaven, where St Peter escorted them through the Gates, and into a waiting limousine.

6 czerwca 2021

Trębacz z Samarkandy czyli o tajemniczej przepowiedni i autentycznej legendzie



Książka Ksawerego Puszyńskiego wylicytowana  online na tegorocznym WOŚP-ie okazała sie być zbiorem niesamowitych opowieści. Tak zresztą brzmi tajemniczo jej tytuł: "Opowieści"...

26 maja 2021

Serce Matki - dość krwawa legenda arabska


źródło: www.vacationu.com

Hasan kochał swoją matkę z wielką czułością, a swoją żonę Leilę, z wielką namiętnością. Problem w tym, że Leila nie kochała matki Hassana i była o nią zazdrosna. Bezustannie zadręczała męża pretensjami i w końcu zmusiła go, aby wygnał matkę z domu.

23 maja 2021

Opowieść Vincenza o wadze słów


K. Sichulski - "Na Prucie" / źródło: https://mnki.pl/pl/o_muzeum/zbiory_online

Czterotomowa "Połonina" - opus magnum Stanisława Vincenza, poprawiana i uzupełniana przez autora do końca życia cała utkana jest z opowieści. Na ponad 1200 - stu stronnicach, które czytać należy nieśpiesznie, odkrywamy na nowo to co już wiemy. W huculskich mitach, chasydzkich bajkach i ludzkich historiach mowa jest o dobrym życiu według "prawd starowieku",

15 maja 2021

The story about how important curiosity is by Rudyard Kipling

źródło:https://www.thequotablecoach.com/six-honest-serving-men/

When you start learning something new it is always important to ask yourself six easy questions: who, what, where, when, why and how. Answering them according to the poem of Rudyard Kipling help to solve even the most difficult problem.

8 maja 2021

Szkolne opowieści Kate Clanchy - szkockiej poetki i nauczycielki


Jakie czasy takie podróże. W pandemiczny majowy weekend wybrałam się na sleepover do córki. Miałyśmy typowy babski wieczór z sushi, białym winkiem i pogaduchami. Nie jestem (chyba) typem namolnej matki, więc była to moja pierwsza tego typu wizyta. Muszę dodać, że czułam się jak kiedyś u mamy tzn. bardzo swojsko. Dostałam pięknie zasłane łóżko i troskę na co miałabym ochotę na śniadanie.

1 maja 2021

Cześć pracy! Niech żyje bezrobocie! czyli opowieść dojrzałej pracoholiczki


Nate Owens -Summer Daze /źródło: https://fineartamerica.com

Podczas pewnego leniwego świętowania 1-go maja brat opowiedział mi pewną żartobliwą historyjkę z gatunku: urabiać się czy nie urabiać. Pomimo celebrowania błogiego lenistwa;) zrobiłam mały "research" i odkryłam, że autorem dykteryjki jest Heinrich Böll.

25 kwietnia 2021

Pachamama - opowieść o Matce Ziemi


Zdjęcie własne pracy artysty z Wioski Tigo w ekwadorskich Andach

Idea natury jako matki jest stara jak świat. Zwłaszcza dziś gdy tyle mówi się o świadomości ekologicznej, pojęcie natury jako opiekuńczego bóstwa, wraca do nas w bogactwie mitów o wielkich boginiach. W wierzeniach Indian Keczua w Ameryce Południowej istnieje również piękna opowieść o Matce Ziemi, która czuwa i opiekuje się troskliwie wszelkim życiem.

17 kwietnia 2021

Biedny  i bogaty człowiek - bajka arabska


źródło:https://www.researchgate.net/figure/Anonymous-Flemish-Painter-Poor-and-Rich-or-War-and-Peace

Żył kiedyś biedny człowiek imieniem Ali. Całe życie ciężko pracował i był zadowolony z tego, co miał. Ali miał sąsiada Kasima. Był to człowiek bogaty i bardzo skąpy, na dodatek zawsze szukał pretekstu, żeby wpędzić biednego sąsiada w kłopoty.

11 kwietnia 2021

Vincenza ulubione opowieści i przesłania z "Boskiej Komedii" Dantego 


Dante pijący z Eunoe - Gustave Dore / źródło:http://www.worldofdante.org

Stanisław Vincenz przez wielu uważany jest za jednego z najmądrzejszych pisarzy XX wieku. Liczni przyjaciele cenili jego sokratyczny styl prowadzenia dialogu i otwartość. Mało kto dziś pamięta, że Czesław Miłosz nazywał go Mędrcem z Czanohory. Poeta uważał Vincenza za swojego duchowego mistrza i terapeutę leczącego z trucizny chorób XX wieku - niepobożności i nihilizmu.

2 kwietnia 2021

The stories about  Jesus' last commandment: Love one another in action


Eugene Burnard - The Disciples Peter and John running to the sepulchre on the morning of the Resurrection/źródło:http://www.eugene-burnand.com

Jesus was one of the greatest teachers. He used parables and stories to teach us about the Love of God. But his greatest method was teaching by example.
He taught about kindness many, many times. Here are some stories about his love and kindness in action:

26 marca 2021

Opowieść o Rudziku - takim Doktorze Jekyll i Panu Hyde w jednym małym ptaszku

 

Rudzik, fot. Cezary Korkosz/źródło: https://jestemnaptak.pl

Z wiekiem coraz częściej człowiek zwraca uwagę na ptaszki, ich świergoty i siłą rzeczy ptasie opowieści. Właśnie niedawno szukając wielkanocno-wiosennych historii natknęłam się na jedną taką. Dotyczy ona niewielkich rozmiarów ptaszka - rudzika, a raczej jego upierzenia. Jest to stara hiszpańska legenda. Zaintrygowana zaczęłam drążyć temat i ... 
Najpierw jednak legenda....

17 marca 2021

Irish poets and writers - impressions 


A wall of poets made of sand / Dublin Castle 2009


Saint Patrick Day is the celebration which I can't miss. Especially that somewhere there in Belfast there is a wonderful man - Pat. Thanks to him Irish language and literature  became closer and more understandable to me. 

12 marca 2021

Stanisława Vincenza chasydzka bajka o Ostatnim - człowieku, który kochał zbyt mocno



Eugene Burnand- The Prodigy son / źródło: http://www.eugene-burnand.com

Stanisław Vincenz napisał siedem bajek chasydzkich. Były one jego autorską wersją legend i opowieści, które być może usłyszał od swoich żydowskich przyjaciół na Huculszczyźnie.

6 marca 2021

Tajemnica płaszcza Pascala czyli historia pewnego olśnienia


Pascal's memorial/źródło:https://commons.wikimedia.org

Pascal (1623-1662) znany jest przede wszystkim jako genialny matematyk i fizyk. Jest prekursorem rachunku różniczkowego oraz rachunku prawdopodobieństwa, skonstruował pierwszą maszynę do liczenia.

26 lutego 2021

Jak schudnąć - opowieść praktyczna ;)


Fat man - Deleuran / źródło: https://www.toonpool.com 

Do legendarnego mędrca Hodży Nasreddina przyszedł otyły mężczyzna, aby znaleźć sposób na swoje zwały tłuszczu.
Nasreddin przyglądał mu się długo po czym oświadczył w poważnym tonie:
- Niczego sobie nie odmawiaj przyjacielu. Za miesiąc i tak zakończysz życie.

20 lutego 2021

The Owl - the tale about not being afraid of so called "monsters" 



Arthur Rackham-Screech owl/ źródło:https://www.oldbookillustrations.com


Two or three hundred years ago, when people were far from being so crafty and cunning as they are now, an extraordinary event took place in a little town. 

13 lutego 2021

Opowieść o Kochankach z Teruel - Los Amantes de Teruel




Wydarzenia tu opisane rzeczywiście miały miejsce w hiszpańskim mieście Teruel w XIII wieku.
 Historia opowiada o dwojgu zakochanych, Diego Marcilli i Isabel de Segura i ich ogromnej, niespełnionej miłości. Nieszczęście tych dwojga polegało na tym, że pochodzili z rodzin o różnym statusie społecznym.