Stories of Tita: 2025

6 kwietnia 2025

Kościół Świętej Katarzyny w Gdańsku i legenda karmelitańska z papugą w tle



Wpadły mi ostatnio w ręce pięknie wydane Legendy Karmelitańskie. W środku mnóstwo historii związanych z Karmelitami w Polsce. Opowieści te związane są również z ważnymi historycznymi postaciami i wydarzeniami. Jako, że często ostatnio bywam w Gdańsku to od razu zaczęłam szukać cóż tam za legendy związane są z tamtejszym Kościołem Karmelitańskim pod wezwaniem Świętej Katarzyny.

1 kwietnia 2025

Krótka bajeczka Jerzego Ficowskiego - idealna na prima aprilis

A hare in the forest - Hans Hoffman/źródło: https://www.getty.edu/art
Odkryłam ostatnio, że Jerzy Ficowski był również wspaniałym bajkopisarzem. No blogu pisałam już o jego baśniach ze zbioru "Gałązka z Drzewa Slońca". Tu taka mała krótka bajeczka w sam raz na pierwszy dzień kwietnia. Posłuchajcie...

25 marca 2025

Opowieści o Matce Bożej Roztwornej

Kazimierz Sichulski - Zwiastowanie / 1934

Od kilku dni mamy kalendarzową i astronomiczną wiosnę.  Niezależnie od tego czy klimat się ociepla czy nie wyczekujemy na nią zawsze z utęsknieniem. 
Tu w naszych regionach od dawien dawna Słowianie obchodzili Jare Gody, czyli święto wiosny poświęcone narodzinom nowego życia po zimie.

20 marca 2025

Tarka, a sprawa Opowieści czyli opowieść o prokrastynacji




Już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wydania moich zbieranych od ośmiu lat blogowych opowieści. W procesie tym poznałam nowe trudne pod wieloma względami pojęcie prokrastynacji. Przy okazji doświadczyłam na własnej skórze, że prokrastynacja nie ma nic wspólnego z lenistwem. Za każdym razem, gdy przysiądę do przygotowania zbiorku tych, moim zdaniem, najpiękniejszych i najmądrzejszych, wkracza do akcji ona - prokrastynacja właśnie. Doznaje wówczas niesamowitego parcia na przeróżne aktywności. Często słyszę jak mój dom woła o uwagę. Zaczynam więc porządki. Zauważam, że koty wymagają wygłaskania. No i chyba najprzyjemniejsze czytam, dumam, znajduję i tworzę nowe opowieści.

12 marca 2025

Vasilissa the Wise - an old Slavic tale


Vasilisa the Beautiful by Galina Zykova/ source: https://www.thecollector.com/tales
I found this beautiful tale thanks to Dr Clarissa Pinkola Estés. She interprets the story of Vasilissa and Baba-Yaga in her seminal work on fairy-tales, Women who Run with the Wolves.

5 marca 2025

Opowieść o śledziu na Popielec


źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pieter_Claesz._-_Still_Life_with_Stoneware_Jug,_Wine_Glass,_Herring,_and_Bread

Wyjątkowo długi i burzliwy mieliśmy w tym roku karnawał. Marzy się odrobina stabilizacji w tym chaosie informacyjnym i zawirowaniach geopolitycznych. No i oczywiście pokora wobec rzeczy, na które my zwykli zjadacze śledzi w ogóle, jak się okazuje, nie mamy wpływu. Wielki post jest takim dobrym czasem na nie tylko świadome posypanie sobie głowy popiołem, ale i na zmianę nawyków żywieniowych.

2 marca 2025

Opowieść o rannym Aniele i przebiśniegach


Hugo Simberg - Ranny anioł 1903 / Helsińska Galeria Narodowa


Uwielbiam takie pełne symbolizmu obrazy, które karzą nam na chwilę zatrzymać wzrok i skłonić do refleksji. Mogą one być też przyczynkiem do rozmowy i opowieści. Obraz namalowany w 1903 roku przez fińskiego artystę Hugo Simberga został  ostatnio wybrany przez Finów na ich narodowe dzieło. Przedstawia dwóch chłopców niosących rannego anioła. Jeden z nich patrzy wprost na widza, włączając go do oglądanej sceny. Minę ma nietęgą, jakby w złości  obwiniał gapiów o zranienie niewinnej istoty.

24 lutego 2025

Opowieść o solidarności z Ukraińcami 



Jak tu pokrzepić naszych Ukraińskich sąsiadów. Na pewno solidarność nie powinna kończyć się tylko na słowach.
Miejmy nadzieję, że społeczność światowa stanie murem za Ukrainą, w której godło - Tryzub wpisane jest słowo, które słowiańska dusza ceni najbardziej: Wolja czyli Wolność.

22 lutego 2025

Opowieści z Morelli




Ferie zimowe to idealny czas aby wyskoczyć po odrobinę słońca do zdecydowanie jaśniejszej o tej porze roku Hiszpanii.
Już lądując w Walencji poczuliśmy, że i tym razem obraliśmy dobry azymut.

12 lutego 2025

Opowieść o tajemnicy życia z inspiracji "Kitchen Table Wisdom" Rachel Remen i pewnej rozmowy



Miałam okazję ostatnio pobyć z moim synem Dariuszem - urodzonym opowiadaczem. Opowiadałam mu, że właśnie czytam niesamowicie mądra książkę. Byłam na świeżo po rozdziale, gdzie autorka wspomina jak to będąc jeszcze studentką medycyny uczestniczyła w pożegnaniu udającego się na emeryturę Profesora. W czasie imprezy padło wiele mądrych słów. Był to jak określiła prawdziwy intelektualny Tour de Force.
Mimo tego jako młodzi adepci medycyny podeszli jeszcze na koniec do Starego Profesora i poprosili o ważne słowa dla nich na początku ich medycznej kariery. Coś co powinni wiedzieć. Profesor długo zwlekał z odpowiedzią,

8 lutego 2025

Opowieść Stanisława Vincenza o lekturze Odyssei 




Niedawno nakładem wydawnictwa Austeria ukazało się dwujęzyczne: polsko-greckie wydanie "Odysseji" w tłumaczeniu Józefa Wittlina, opatrzone wstępem Tłumacza i Jacka Hajduka. Czym wciąż zachwyca to jedno z najstarszych dzieł literackich? Tułacze losy Odyssa i jego Królestwo to jedna wielka próba odpowiedzi na pytanie stare jak świat: jak żyć.

2 lutego 2025

Kitchen Table Wisdom Stories Racheli Remen czyli historie, które koją i pokazuję sens


Czytam ostatnio niesamowitą książkę Kitchen Table Wisdom Stories, niestety dostępną tylko w języku angielskim. Rachel Naomi Remen jest lekarzem pediatrą, która znana jest głównie jako nauczycielka medycyny integracyjnej i storytellerka. Jej opowieści są jak kompas. Jak północy szukają prawdy, wskazują azymut, podpowiadają co ważne.

28 stycznia 2025

Opowieść Viktora Frankla o poszukiwaniu sensu na samym dnie koszmaru Auschwitz 




Książkę powyższą zakupiłam na skutek mimowolnie podsłuchanej rozmowy dwóch psycholożek, które zastanawiały się nad najbardziej sensowną i autentyczną pomocą w ich psychoterapeutycznej pracy. Jedna z kobiet stwierdziła, że to "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora Frankla pomaga jej na co dzień. Rzecz jasna książkę zakupiłam czym prędzej i nie zawiodłam się.

17 stycznia 2025

The Tale of Two Wolves




As we are just in the period of the first full moon this year which is called the Wolf Moon, it's good to remind the story of the Two Wolves. Listen...
One winter evening an elderly Cherokee told his grandson about a battle that goes on inside people.

12 stycznia 2025

Odyseja opowieść o wiecznej tułaczce i tęsknocie



Nabyłam ostatnio największą nie tylko gabarytowo :) opowieść. Ledwo przytaszczyłam ją z pobliskiego InPostu. Jest to dwujęzyczne: polsko-greckie wydanie "Odysseji" w tłumaczeniu Józefa Wittlina, opatrzone wstępem Tłumacza i Jacka Hajduka. Wydawnictwo Austeria jak zwykle postarało się o prostą, ale piękną szatę graficzną.

5 stycznia 2025

Opowieści z Trewiru




Trewir /Trier/ niemieckie miasto tuż przy granicy z Luksemburgiem pretenduje  do miana jednego z najstarszych miast w tej części Europy. Świadectwem dawnych rzymskich korzeni miasta jest Porta Nigra będąca fragmentem dawnej fortyfikacji, a jej brama uważana była za rzymską bramę do Alp.

1 stycznia 2025

Opowieść o sztuce bycia w zachwycie


Angielskie wyrażenie "to be in awe" to coś więcej niż być w zachwycie czy być pod wrażeniem. Termin: awe tak naprawdę oznacza trwogę - grozę.