Stories of Tita: 2024

18 grudnia 2024

What Christmas is when we grow older by Charles Dickens



Do you remember the opening lines from "Christmas Carol". We can change the first word - the name of the main character and paraphrase: Christmas was dead, to begin with. There is no doubt whatever about that.
 In his short Christmas stories Dickens wants to revive the spirit of true Christmas. He spent a lot of time to teach us what is Christmas all about. The story below is also such a lesson. Gratitude and forgiveness - these are the virtues we should have in mind celebrating.  

12 grudnia 2024

Opowieść na drugi tydzień adwentu



W ferworze świątecznych przygotowań postanowiłam rozprawić się ze starą prasą i co tu kryć pismem miesięcznika Znak, który w całości traktował o tak modnej dziś filozofii - mindfulnes. W kominku przygasało postanowiłam więc spalić ów periodyk, oszczędzając jedynie pierwszy tekst o wiele obiecującym tytule: Jak zyskać uważność. Oczywiście popadłam w lekturę i zauważyłam, że należy oszczędzić całość na szczęście jeszcze nie spopieloną, tylko zgniecioną. Rozkładam a tam taka stara bajka Ezopa.

7 grudnia 2024

Opowieść przedświąteczna z „Szlachcica Zawalni czyli Białoruś w fantastycznych obrazach” autorstwa Jana Barszczewskiego


Rudolf Żukowski (1814–1866), Bard Północy (ilustracja do rocznika literackiego „Niezabudka”, 1843)

Czy pamiętacie, że święta czuło się już naprawdę blisko, gdy do domu przychodził organista z opłatkami. Te leżące i czekające na wigilię opłatki kusiły nas dzieci, aby spróbować. Nigdy nie zapomnę tortur przedświątecznych mojej małoletniej wówczas cioci Marioli, po tym jak ulegała pokusie i codziennie podjadała opłatek, aż zjadła cały. Nie pamiętam jak cała historia się skończyła, mogę tylko podejrzewać, że wielką burą. Chociaż może nie, bo w domu moich dziadków w Wigilię musiała panować harmonia - żadnych kłótni, bo jaka wigilia taki cały rok.

2 grudnia 2024

Opowieść Vincenza o człowieku na pograniczu wieczności i czasu

Stanisław Miarczyński - Następuje wieczór/ zdjęcie własne obrazu z Muzeum Sztuki Przykarpacia w Iwano-Frankowsku


Od dłuższego czasu mam na pulpicie zdjęcie obrazu Stanisława Miarczyńskiego zrobione w Iwano-Frankowsku w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny, w której obecnie znajduje się Muzeum Sztuki Przykarpacia. Zatrzymaliśmy się tam w drodze do Domu Vincenza w Bystrcu w Ukrainie. Obraz " Następuje wieczór" ma w sobie tyle światła i jakiejś tajemniczej melancholii.

30 listopada 2024

Opowieści z 19-tego Międzynarodowego Festiwalu Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie


Plakat Festiwalowy/ zdjęcie własne zrobione w czasie Nocy Opowieści w Mazowieckim Instytucie Kultury-24 listopada 2024

Jak co roku staram się nie przegapić Międzynarodowego Festiwalu Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie organizowanego przez Stowarzyszenie Studnia O. i Mazowiecki Instytut Kultury.
Szczególnie wyczekuje na Noc Opowieści, które to wydarzenie jest zwieńczeniem całego Festiwalu i można na nim posłuchać opowieści wszystkich festiwalowych gości.

25 listopada 2024

Opowieść o Świętych Katarzynach ze Świętej Katarzyny   




To piękne zdjęcie odkryłam niedawno w telefonie. Udało mi się je zrobić po naszej z Małżonkiem nieudanej wyprawie na Łysicę w lutym 2023 roku. Wybraliśmy się po prostu zbyt późno. Zbyt długo zabawiliśmy przy Kapliczce i źródełku Świętego Franciszka. W połowie drogi las robił się coraz ciemniejszy i tajemniczy. Rozsądek nakazywał zawrócić, by nie zagubić się w mroku.

19 listopada 2024

An Atheist and the cowboy

Frederic Remington, Hunter/ źródło: https://www.nga.gov/features/slideshows/frederic-remington 
I came across a funny story which made me smile. It's about discussing the things we have no idea about. The picture above is titled: Hunter but the figure reminds me of a lost rider in the middle of nowhere. But listen to the story...

12 listopada 2024

Opowieść o tym czym jest prawdziwy spokój

Christoph Ludwig Agricola, Bird nesting in a fir tree/ źródło: https://www.oceansbridge.com

Był raz król, który ogłosił konkurs na obraz symbolizujący pokój. Władca wyznaczył dla zwycięzcy wielką nagrodę. Nic więc dziwnego, że konkurs poruszył wyobraźnię artystów na całym świecie. Wielu znanych malarzy przystąpiło do pracy i niebawem zaczęły na królewski dwór napływać obrazy z daleka i bliska.

9 listopada 2024

Prawdziwe szlachectwo - opowieść Mędrca Sofiosa




Odwiedzając swego czasu Cmentarz Łyczakowski we Lwowie wzrok mój przykuł grobowiec rodzin Deskurów i Rudowskich, a na nim taki napis:
"...szlachetność przeto jest wyłączną własnością jednostki, jej życiowych zasług moralnych i pracy, ale nie przechodzi w kości i krew jej potomstwa ...
Niech więc was nie wbijają w pychę zasługi i zaszczyty przodków waszych, bo te należą do historii nie do was, wy macie zdobywać dopiero swym życiem ...". 
Przypomniało mi to pewną opowieść:

3 listopada 2024

Hinduska bajka o dwóch  łąkach: życia i śmierci  według Henryka Sienkiewicza 


Meadow in the mountains / Vincent van Gogh źródło: https://www.vincentvangogh.org

Nabyłam ostatnio niesamowitą książkę "Baśnie i legendy" Henryka Sienkiewicza, a tam legenda o tym jak powstała śmierć. 
W opowiadaniu o dwóch łąkach: jedna łąka to kraina śmierci, a ta druga życia.
Posłuchajcie ...

31 października 2024

The Halloween Stories




As I remember myself as a child, I loved scary stories. We used  to listen to my grandma or parents who didn't have any problems with telling us family ghost stories. Now the situation has changed a lot. Parents read a lot of psycological guides with the warnings how dangerous it can be to scare the child. Meanwhile there are so much violence freely availible in  the media that even for adults hair stands on end. The world has gone crazy. In my opinion there is nothing wrong to sit together and tell the stories in the atmosphere of safety and sensitivity. 
Having that in mind let me show you some non violent stories just a bit scary ...

27 października 2024

Opowieść o trudzie Świętego Augustyna


Sandro Botticelli - St. Augustine in his study/źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sandro_Botticelli

Będąc swego czasu w Galerii Uffizi we Florencji moją uwagę przykuł niewielki portret świętego Augustyna pędzla Botticellego. Jak to zwykle robię zrobiłam zdjęcie opisowi, pamiętając, aby po powrocie wrócić i dać dziełu należny czas i uwagę. Zwykle wtedy odkrywam dlaczego coś spowodowało, że musiałam aż wykonać zdjęcie. Tu uwagę moją przykuły walające się po podłodze karteluszki ;)
No i tak to z opisu dowiadujemy się, że biedny Augustyn siedzi w swojej celi, a u jego stóp walają się zgniecione zapewne w niemocy twórczej pergaminy. Ma to symbolizować mozół i trudności myśliciela w przekładaniu boskiego natchnienia na słowa.

20 października 2024

Babie lato


Nie do wiary, ale to w istocie zdjęcie własne

Czy zastanawialiście się czemu poczciwe babie lato, czyli miłe jesienne ocieplenie nazywa się Babie lato. Może dlatego, że unoszące się wraz z wiatrem długie, siwe pajęcze nitki jak siwe włosy wplątują się w gałęzie krzewów. I choć ciepłe powietrze przynosi ukojenie, to zwiastuje ono nadchodzący chłód i ciemność na długie miesiące. Tak czy siak babie lato to ostatnie chwile słonecznej pogody.

15 października 2024

 Historie  z Alberobello opowieści prawie jak z bajki




 Wybierając się do pięty włoskiego buta czyli Bari wiedziałam, że na naszej trasie nie może zabraknąć maleńkiej wioski Alberobello znanej z typowych domków, które przypominają domki dla trolli i podobnie się nazywają: trulle. Polecam serdecznie to miejsce bo dotarcie tam z Bari nie jest skomplikowane nawet bez samochodu.

7 października 2024

Opowieść o wierszach i rozmowach z raptularzy Urszuli Kozioł



Mamy to! Tegoroczną nagrodę Nike otrzymała poetka Urszula Kozioł. Wielu zdziwiło się widząc leciwą nieznaną panią odbierającą prestiżową nagrodę literacką. Nie ukrywam, że i ja zaczęłam dopiero szukać informacji o jej życiu i twórczości.
Nagroda Nike zwykle przyznawana jest za książkę i tak to właśnie uhonorowany został tomik poezji "Raptularz" wydany przez PIW. No właśnie, raptularz - tak dawniej nazywano księgę lub brulion do odręcznego spisywania różnych wiadomości, zdarzeń i anegdot.

1 października 2024

How evil came to the Earth - an Ukrainian Folk tale

źródło: https://michalici.pl
Today in Ukraine there is a national holiday - the Day of Defenders. It is celebrated to honor the courage and heroism of defenders of Ukraine's independence and territorial integrity. Wishing our neighbours the power to overcome the evil, it's a good time for the story how evil came to Earth. Listen ...

29 września 2024

O człowieku, co się zwał Nic - cygańska baśń Jerzego Ficowskiego ze zbioru "Gałązka z Drzewa Słońca"


źródło: https://www.lowy1907.com/ Norman Rockwell - "Lazy Boy"

W tym roku mija setna rocznica urodzin Jerzego Ficowskiego - pisarza, żołnierza AK, znawcy kultury cygańskiej i żydowskiej. Mało kto wie, że Jerzy Ficowski zebrał i spisał pięknym literackim językiem baśnie cygańskie. Ostatnio wydała je Fundacja Pogranicze i dzięki tej publikacji poznałam Jerzego Ficowskiego jako baśniopisarza właśnie. Baśnie są naprawdę mądre i z gatunku tych, które trafiają do młodszych i trochę starszych. Jednym słowem dają do myślenia. Zresztą posłuchajcie jednej z nich... 

23 września 2024

Opowieść o długich łyżkach z nieba i piekła rodem



Sprzątając w pocie czoła dom po remoncie łączyłam się w bólu z ludźmi którzy potracili w powodzi cały majątek i stawali na progu odbudowy tego co zabrała im bezlitosna wielka woda. Relacje powodzian były skrajnie różne. Od tych odmawiających w ogóle kontaktu, przez złorzeczących na los i wszystkich wokół, aż do tych, którzy w pocie czoła wyrzucali muł ze swoich domów i jednocześnie relacjonowali jak bardzo wszyscy wokół sobie pomagają i jak dodaje im to sił. Przypomniało mi to pewną starą opowieść przypisywaną rabinowi Haimowi z Romshishock, ale funkcjonującą we wszystkich kulturach. Posłuchajcie ...

13 września 2024

Opowieść o rozmowie z Krzysztofem Zanussim z programu "100 pytań do"

 



Dopiero teraz wstawiając zdjęcie dopatrzyłam się, że mottem programu "100 pytań do" jest fraza: dużo wszystkowiedzących - mało pytających. Czy słowa te charakteryzują tylko nam współczesne czasy?

5 września 2024

Wise words and wishes from "Shirley, A Tale" by Chartlotte Brontë and a postcard


Looking for some nice pics of my daughter on her birthday, I came across the card I got from her on Mother's Day 2012. She writes that she is just catching the first summer sun rays and reading the novel  "Nice work" of my favourite writer. Those days I used to read David Lodge and gave everyone his books as a gift.

3 września 2024

Opowieść ze Spinalongi -  zapomniana historia z dawnej kolonii osób chorych na trąd  



Przez dziesięciolecia po zamknięciu kolonii trędowatych w 1957 roku niewiele wiedziano o wyspie Spinalonga. Rząd grecki, pragnąc zatrzeć wszelkie ślady istnienia kolonii, spalił wszystkie jej akta. A trędowaci, którzy przeżyli nie chcieli mówić o swoich przeżyciach. Przez lata wydawało się, że Spinalonga w ogóle nie istniała.

29 sierpnia 2024

Tkacz i czarodziej (bajka indyjska)


https://www.metmuseum.org/art/collection/search/445297

Na południu Indii żył biedny tkacz, Sagaradatta.
Umiał on tkać bardzo piękne dywany. Cóż z tego skoro tkał je ogromnie wolno — jeden dywan na rok. Niewiele zarabiał.
Pewnego razu, kiedy Sagaradatta kończył najpiękniejszy dywan, zepsuł się warsztat, na którym tkał. Nic dziwnego warsztat był bardzo stary i coś w nim pękło.

17 sierpnia 2024

Kodowari czyli opowieści o moim wakacyjnym spotkaniu z Ikigai ciąg dalszy



Kodawari to jeden z filarów Ikigai. Jest to połączenie słów zaangażowanie i trwanie. Dla każdego kodawari to coś osobistego i jest przejawem dumy z własnego postępowania. Począwszy od drobnych właścicieli knajpek po producentów wołowiny czy sprzedawców tuńczyka każdy realizuje swoje kodawari. Dotyczy to wszystkich zawodów. W każdym można być prawdziwym artystą wkładając w pracę radość i starania.

14 sierpnia 2024

Ikigai - japońska sztuka szczęścia czyli o tym po co wstajesz z łóżka




Zakupiłam ostatnio książkę neurobiologa Kena Mogi o japońskiej sztuce szczęścia - ikigai. Autor zauważa, że mieszkańcy wysp Okinawa, którzy są mistrzami ikigai czyli hołdowaniu drobnym życiowym przyjemnościom, słyną z długowieczności. Nasuwa się wniosek, że tak zdawałoby się małe rzeczy jak poranna kawa, świergot ptaków, promienie słońca w drodze do pracy sprawiają, że nie tylko chce się chcieć, ale przede wszystkim chce się żyć. Są szczęściarze, którzy te drobne przyjemności znajdują również w realizowaniu swoich zawodowych obowiązków.
Dlatego też Ken Mogi zachęca we wstępie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie drobne rzeczy sprawiają Ci przyjemność?

8 sierpnia 2024

Legenda o Pieśni Janusza Korczaka z weselną sukienką w tle



Dowodem na to, że jestem prawdziwym tropicielem z nosem wyczulonym na opowieści jest moja wakacyjna przygoda związana z poszukiwaniem sukienki na wesele syna. Co nie przymierzyłam jakiejś to słyszałam komentarze:
 — Proszę pani, ona to się nadaje, ale na poprawiny.
 — Proszę pani ta to się nadaje na kawkę z koleżanką wyskoczyć
 — Proszę pani, ta to tamto.
Błąkałam się w ten sposób po przeróżnych salonach mody damskiej, aż trafiłam do Pruszkowa, a tam przy księgarence niewielkiej wystawione książki do oddania. Wyraźnie widać, że posmagane już słońcem i deszczem. Co w tym wypadku robi Tita. Ona, mimo, że czasu do wesela coraz mniej, a sukienki nie ma - tropi opowieści. 

2 sierpnia 2024

The history of Spinalonga - the story of suffering and massive love



For decades after the 1957 closure of the leper colony, little was known about the island. The Greek government, anxious to erase any trace of the colony’s existence, burned all its files. And the surviving lepers refused to speak of their experiences. For years it was as if Spinalonga had never existed.

25 lipca 2024

Olimpijska opowieść  




Już za chwileczkę, już za momencik zaczną się igrzyska olimpijskie - tym razem w Paryżu. Zawsze wielkim wydarzeniem jest prezentacja krajów i ich specjalnych kostiumów. To zawsze pachniało mi lekkim przerostem formy nad treścią. No i natknęłam się w internecie na opowiastkę obrazującą jak to strój i super-hiper sportowe wyposażenie wcale nie jest konieczne.

14 lipca 2024

"Inteligenci" czyli współczesna opowieść o rodzinie i wychowaniu 




Tak się zdarzyło, że dane mi było dwa razy obejrzeć sztukę "Inteligenci" autorstwa Marka Modzelewskiego. Raz sprawiłam sobie przyjemność sama - powód Wojciech Malajkat w roli głównej. Drugi raz bilety sprezentowała nam córka i tak to obejrzeliśmy adaptację sztuki w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Za każdym razem przedstawienie zrobiło wrażenie. W warszawskiej wersji zachwyciły mistrzowsko wykonane dialogi. W Gdańsku wrażenie zrobiło wszystko. Dodatkowo twórcy zadali sobie trud, aby poddać drobnym przeróbkom sam tekst. Widzowie mieli więc wrażenie, że akcja toczy się tu i teraz. I choć tematem sztuki jest trudna sztuka wychowania, na który to proces nikt nie ma instrukcji obsługi, to jednak jak na dłoni widzimy, że wszystkie prezentowane postawy rodzicielskie to jakaś karykatura tego jak to wychowanie powinno wyglądać. Dlaczego tak się dzieje?
O tym właśnie jest ta opowieść.

7 lipca 2024

The story of the cracked pot




The author of this story is unknown. I heard it many years ago and it still reminds me the words of Hemingway that we are all broken in some ways and that's not bad at all. On the contrary there is always the great purpose of it.

2 lipca 2024

Mit o Filemonie i Baucis czyli o gościnności


Jacob von Oost - Merkury i Jowisz w domu Filemona i Baucis/ źródło: wikimedia.org.domena publiczna

Potężny władca bogów, Jowisz (Zeus), miał w zwyczaju sprawdzać od czasu do czasu, co słychać u ludzi, by przekonać się, czy ich zachowanie nie stało się przypadkiem niegodziwe. Przybierał wtedy postać ludzką, by stać się podobnym do śmiertelnych mieszkańców Ziemi. Pewnego wieczoru, wraz z Merkurym (Hermesem), udali się do Frygii, do małej wioski położonej w górach. Przybrali postać ubogich ludzi ubranych w łachmany i przechadzali się po wiosce, pukając od drzwi do drzwi w poszukiwaniu gościny.

28 czerwca 2024

Cudowne i pożyteczne czyli o wartości baśni według Bruno Bettelheim'a




Lato w pełni i powoli zaczynam czuć wakacje czyli nieograniczony czas na zaległe lektury i przetwory zimowe.
Dżemy, powidełka, ogóreczki i przeciery to nic innego jak łapanie w słoiczki darów letniego słońca i ciepła na jesienno - zimowe słoty.

12 czerwca 2024

Brene Brown i jej Atlas pełen opowieści o emocjach


Od lat uwielbiam słuchać Brene Brown. Jak sama o sobie mówi jest badaczką emocji, ale przede wszystkim storytellerką. Tę pięknie wydaną książkę otrzymałam w prezencie od córki, która wie jak zorganizować mi prawdziwą ucztę duchową.

3 czerwca 2024

The story of a true success by Ralph Waldo Emerson 



Accidently I have come across the poem "What Is Success". It's attributed to Ralph Waldo Emerson ("to laugh often and much ..."), although some people say that it was originally written by Bessie Anderson Stanley.
Whatever, it's a really inspirational one worth having in mind. Achieving such a success is not as easy as it seems to be. Look and see ...

1 czerwca 2024

Opowieści z opolskich festiwalowych piosenek 



Opole to fantastyczne święto polskiej piosenki. Uwielbiam ten czas może dlatego, że urodziłam się podczas 5- tego Festiwalu. Mama opowiadała, że chciała trochę opóźnić moje przyjście na świat. Tego dnia właśnie zaczynał się festiwal i dodatkowo zakupiła 10 kg truskawek na przetwory. A tu akcja. 

28 maja 2024

Dziki bez - legendy i opowieści praktyczne



W tym roku po raz pierwszy postanowiłam przyjrzeć się bliżej wielce tajemniczej i jednocześnie pospolitej roślinie jaką jest Sambucus negra czyli czarny bez. Na zdjęciu powyżej jego piękne tegoroczne baldachimy, których aromat i zapach zamknęłam w słoiczkach.

17 maja 2024

Kościelne opowieści z Amsterdamu



Podobno, gdy wciąż nas coś zadziwia to znaczy, że jesteśmy otwarci na poznawanie nowych rzeczy, jeszcze nie zblazowani. Jest w tych zadziwieniach coś z dziecięcej naiwności poznawczej. Tak właśnie dziecięco zadziwiona czułam się przy każdej mojej wizycie w, co tu kryć, bardzo zlaicyzowanych Niderlandach.
Zadziwienie główne to praktyczny brak kościołów. Jako miłośniczka sztuki sakralnej za każdym razem doznawałam szoku widząc kolejną świątynię zamienioną na muzeum, centrum kultury, salę koncertową czy ośrodek pracy socjalnej. Podobnie było przy wizycie w Oude Kerk czyli najstarszej świątyni w Amsterdamie.

9 maja 2024

The First Shlemiel a story by I.B. Singer

https://www.jewishideasdaily.com/1129/features/sendaks-chelm/
The Yiddish word shlemiel means fool and there are a lot of so-called "shlemiel jokes" and stories. Most of them describe the fools of Chelm. Let's listen one of them....
There are many shlemiels in the world, but the very first one came from the city of Chelm. He had a wife and a child, but he could not provide for them. His wife used to get up early in the morning to sell vegetables in the marketplace. Mr. Shlemiel stayed at home and rocked the baby to sleep. He also took care of the rooster who lived in the room with them.

1 maja 2024

Krótkie opowieści Bruno Ferrero o niebezpieczeństwach nadmiernej dewocji



Słowa przeora
Pewien bogaty młodzieniec udał się pewnego dnia do cnotliwego przeora, aby prosić go o pozwolenie pozostania w jego zakonie.

Przeor pragnął poznać jego zwyczaje i nawyki - kandydat podniósł z pychą głowę:

19 kwietnia 2024

Opowieści Singera o jego Warszawie i dziecięcej ciekawości




Latem 2021 roku przypadkiem w Krośnie odkryłam maleńki, klimatyczny antykwariat. Właściciel okazał się być prawdziwym Bibliofilem. Gdybym tylko mogła, spędziłabym tam całe wakacje. Polecam to miejsce, gdy zawitacie do Krosna.

14 kwietnia 2024

Zamiast opowieści 10 przykazań prof. Tadeusza Sławka 

Rembrandt, Mojżesz ogłasza Dziesięcioro Przykazań/źródło: https://commons.wikimedia.org 


Znany nam Dekalog, zbiór zasad moralnych co i rusz jest również inspiracją do spisywania innych przykazań pomagających nam wieść codzienne życie. Osobiście również wraz z moimi dziećmi stworzyliśmy kiedyś takie 10 Przykazań Rodziny Rubio. Były tam zasady i te przyziemne np. Zawsze mów rodzinie dokąd wychodzisz i o której wrócisz, jak i głębsze.

4 kwietnia 2024

Primary School Jokes


Źródło: https://luckylittlelearners.com/2nd-grade-jokes-and-riddles/


We are just after All Fools Day so it's a good occassion to present some jokes I've come across recently. Let's listen...

1 kwietnia 2024

Primaaprilisowa Opowieść o Brwinowie napisana przez czat GPT podczas świątecznego spaceru



W dawnych czasach, kiedy świat tonął w mrokach, powstało miasto Brwinów. Legenda głosi, że jego mieszkańcy mieli pewną wyjątkową cechę. Posiadali magiczne brwi. Dzięki nim dysponowali siłą widzenia dalej i rozumienia szerzej.

29 marca 2024

Opowieść o Panu Hipolicie Arcichowskim - brwinowskim Sokratesie



Zostałam ostatnio wywołana do tablicy, abym opowiedziała jakąś brwinowską historię. I skoro zaangażowałam się ostatnio w wybory samorządowe to czuję potrzebę powspominać osoby, które spotkałam w Brwinowie i choć dawno już ich z nami nie ma, to wciąż są w mojej pamięci. Taką ważną dla mnie postacią był Pan Hipolit Arcichowski. 
Pierwszy raz usłyszałam o nim od mojego brata. Był to nasz pierwszy rok w Brwinowie - 1992. Zaczęliśmy budowę domu i wynajmowaliśmy mieszkanie na ulicy Myśliwskiej. Brat wówczas 17-letni chłopak, opowiadał jak to zaczepił go jakiś niesamowity starszy człowiek i cała droga ulicą Grodziską upłynęła im na filozoficznej rozmowie o życiu.

17 marca 2024

Opowieść o tym, że aby kwitło zło wystarczy by dobrzy ludzie zachowali swoją neutralność




Natknęłam się niedawno na opowieści Bruno Ferreo włoskiego salezjanina, pisarza i pedagoga. Jedna z nich mówi o obojętności, która rani tak samo jak czynne wyrządzanie komuś krzywdy. Ale posłuchajcie opowieści "Ostatnie miejsce" ...  
Rzecz dzieje się w piekle. Było ono już prawie całkiem zapełnione, a przed jego bramą oczekiwał jeszcze na wejście tłum.

7 marca 2024

The butterfly is in your hands - one of my favourite story

My own holiday photo 

In one village there lived two wise men. One of them became very popular all over the world by his wisdom. At that time, another wiseman had a thought: "Why do all the people go to him? We grew up together, studied together and I'm as wise as him. Why is he so popular and everybody listens to his wisdom."
As a result, he decided to provoke him. He thought, and thought , finally he got an idea:

1 marca 2024

Marcowa opowieść z "Połoniny" Stanisława Vincenza o tym jakie to dziwy dzieją się na  Eudokii - niemożliwe staje się możliwe


Widok na Tatry z drogi na Morskie Oko /luty 2024/ zdjęcie własne


O czym jest ta krótka opowieść - bajka Vincenza? Jak zwykle dla każdego może być o czymś innym. Podejmuje znany w bajkach motyw o wygnanej z ciepłego domu na chłód sierocie. Zwykle zła macocha daje do wykonania jakieś niemożliwe do spełnienia zadanie. Tu u Vincenza dziewczyna ma iść w śnieżne i groźne o tej porze roku góry i przynieść dzban malin. Jak to zwykle w bajkach, a często i w życiu, bywa niemożliwe staje się możliwe. Posłuchajcie połoninowej bajki z Karpat Wschodnich...

28 lutego 2024

Opowieść o cenie pierścienia czyli jak ważna jest wiara w siebie


  Do Mistrza przyszedł zrozpaczony chłopak i zaczął:
- Jestem do niczego! Już nie mogę tego dłużej wytrzymać. Czuję się samotny i bez perspektyw. Podobno niczego nie robię dobrze. Co robić, by mnie choć trochę szanowali?
Mistrz, nawet nie patrząc na niego, odpowiedział:
– Przykro mi, ale teraz nie mogę ci pomóc. Najpierw muszę rozwiązać swój problem. Może potem… No, chyba że mi pomożesz.

20 lutego 2024

Opowieść Mnicha, który sprzedał swoje Ferrari z książki Robin'a Sharma




Zakupiłam ostatnio, jak zwykle za bezcen, amerykański poradnik jak przeżyć dobre życie zatytułowany "Mnich, który sprzedał swoje Ferrafi". Opowiadana jest tam historia życia wziętego, opływającego w luksusy adwokata-pracoholika, który w wieku pięćdziesięciu trzech lat dostaje na sali sądowej poważnego ataku serca. Uratowany przez lekarzy znika na trzy lata.

13 lutego 2024

The Last Pearl by H. Ch. Andersen




We are in a rich, happy house, where the master, the servants, the friends of the family are full of joy. For on this day a son and heir has been born, and mother and child are doing well. The lamp in the bed-chamber had been partly shaded, and the windows were covered with heavy curtains of some costly silken material. The carpet was thick and soft, like a covering of moss. Everything invited to slumber, everything had a charming look of repose; and so the nurse had discovered, for she slept; and well she might sleep, while everything around her told of happiness and blessing.

6 lutego 2024

Księżniczka na ziarnku grochu H. Ch. Andersena czyli pochwała wrażliwości


zdjęcie ilustracji autorstwa J.M. Szancera 

Wszyscy znamy bajkę Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu". Przyznam, że w dzieciństwie trochę denerwowała mnie młoda rozkapryszona, jak mi się wówczas wydawało, dziewczyna. Byłam naprawdę szczerze zdziwiona jak książę mógł pokochać kogoś takiego. Teraz gdy staram się patrzeć na opowieści trochę głębiej, to również w małym ziarenku groszku dostrzegam coś więcej.