Zamiast opowieści 10 przykazań prof. Tadeusza Sławka
Znany nam Dekalog, zbiór zasad moralnych co i rusz jest również inspiracją do spisywania innych przykazań pomagających nam wieść codzienne życie. Osobiście również wraz z moimi dziećmi stworzyliśmy kiedyś takie 10 Przykazań Rodziny Rubio. Były tam zasady i te przyziemne np. Zawsze mów rodzinie dokąd wychodzisz i o której wrócisz, jak i głębsze. Niestety niektóre punkty się zdewaluowały - dzieci dorosły i teraz w miejscu naszych dekalogowych tablic wiszą wizerunki aniołów i mandala.
Dzięki nim jako matka dorosłych dzieci z dużym poczuciem kontroli i odziedziczonych traum czuję się spokojniej ;)
Dalej jednak czujna jestem na pojawiające się w sieci najrozmaitsze formy zasad nawiązujące do Dziesięciorga Przykazań. Tak też natknęłam się na Przykazania Profesora Tadeusza Sławka na tak zwane podłe czasy. Wystarczy tylko obejrzeć przypadkowy serwis informacyjne by poczuć, że takie nieciekawe czasy właśnie nadchodzą. Pozwalam sobie udostępnić, bo każdy punkt choćby nie wiem jak nam nie pasował, to jednak może pomóc przetrwać. Posłuchajcie:
1. Przyjmij, że masz obowiązki przede wszystkim nie wobec siebie, ale wobec innych.
2. Nie uciekaj od odpowiedzialności. Pytanie „Co mogę zrobić, by pomóc?” odnosi się do ciebie. Żeby wiedzieć, komu pomóc, patrz uważnie na świat.
3. Nie wierzmy, że cierpienie uszlachetnia i ma szczególny walor moralny. Zatem naszym zadaniem jest żyć tak, by przysparzać jak najmniej cierpień wszystkiemu, co żyje.
4. Praktykuj cnotę gościnności. Pamiętaj o napomnieniu Kanta, iż ziemia nie jest nieograniczona i wcześniej czy później będziemy musieli się ścierpieć obok siebie.
5. Nie wierz, że każdy obcy to przestępca, morderca, gwałciciel. Politycy chcą, żebyś w to uwierzył, ludźmi zalęknionymi rządzi się bowiem łatwo.
6. Nie bój się. Kto się boi, ten łatwo pada ofiarą wszelkich manipulacji, a jego życie traci smak.
7. Praktykuj solidarność. Solidarność to nic innego jak chwile uważnego, troskliwego, nierutynowego, nieideologicznego spojrzenia na świat. W tych chwilach będziesz wiedział, co możesz zrobić dla innych.
8. Jeżeli jesteś młody, darz szkołę życzliwością i szacunkiem. Ale nie ulegaj złudzeniom – to nie szkoła, nie lekcje, nie programy, nie żadne reformy nauczania czegoś cię nauczą. To może zrobić tylko nauczyciel, a dla mądrego nauczyciela programy, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie, jak omijać. Nauczy cię mądrego życia pomimo szkolnych programów i nakazów. Dlatego módl się o mądrych nauczyciel i bądź im wdzięczny.
9. W ogóle bądź wdzięczny. Jest tyle powodów do wdzięczności. Choćby ten, że jesteś, żyjesz na tym świecie, a przecież równie dobrze mogłoby cię nie być. Świat w ogóle nie zauważyłby tego i nadal byłby piękny.
10. Uśmiechaj się. Życzliwość jest bezcenna, a poczucie humoru czasami ocala sens życia. Popatrz na rządzących: oni się nie śmieją. Są śmiertelnie poważni. To wystarczający powód, byś ty się uśmiechał. Uśmiech to pierwszy przejaw nieposłuszeństwa obywatelskiego.
P.S. W naszym 10-rgu Przykazań Rodziny Rubio ostatni punkt też brzmiał: Uśmiechaj się jak najwięcej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz