Stories of Tita: sierpnia 2023

31 sierpnia 2023

Opowieści z Wystawy Nie - zabawki w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

 

Instalacja: Para nowożeńców /zdjęcie własne

Jako że lato się kończy, a za mną intensywny wakacyjny czas pełen przełomów i zakrętów, postanowiłam zajrzeć do swojego blogowego folderu robocze i opublikować coś z tak zwanej zamrażarki. No i znalazłam wspomnienie dokładnie sprzed roku, gdy to w ramach tzw. rodzinnej akcji nagłej pomocy znaleźliśmy się we Wrocławiu. Wyszło nam z tego prawdziwe krajowe "city break" ze zwiedzaniem trzech głównych atrakcji w ramach jednego biletu.

28 sierpnia 2023

Legendy o Królu Minosie - mity i rzeczywistość




Jak głosi napis w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, Kreta leżąca na skrzyżowaniu szlaków łączących trzy kontynenty, od zarania dziejów była tyglem, w którym mieszała się wiedza i doświadczenie najstarszych cywilizacji. 
Myślę, że podobnie musiało być również z przekazywanymi sobie mitami i podaniami. Były one odbiciem stanu umysłów, pragnień i lęków nie tylko  ówczesnych mieszkańców wyspy, ale i odwiedzających ją z wszystkich stron świata wędrowców. 
Wiele wskazuje na to, że niesamowite historie i barwne postaci z kreteńskich mitów kryją w sobie ziarno prawdy historycznej. Rzeczywiście na Krecie mógł żyć ktoś taki, jak Minos. Kultura, którą, od jego imienia właśnie, nazywamy minojską sięga 3000 lat przed naszą erą. Wiele o tej kulturze dowiedzieliśmy się dzięki odkryciom brytyjskiego archeologa Arthura Evansa, a Pałace w Knossos, Fajstos i Mali dostarczyły świetnie zachowanych artefaktów potwierdzających wysoki poziom życia kulturalnego i przenikania starożytnych mitów do praktycznie każdej dziedziny codziennego życia. Do dziś opowieści o Królu Minosie, labiryncie, Minotaurze, niciach Ariadny, geniuszu Dedala i młodzieńczym zapale Ikara tłumaczą nam świat i uczą sztuki życia.  

20 sierpnia 2023

Misz masz - owe wakacyjne krótkie opowieści



Sezon wakacyjny w pełni, a nawet niebezpiecznie zbliża się wrzesień. Dni upływają mi na zaległych lekturach, krótkich wypadach i liczeniu dyń w ogródku - słowem idylla. Żal tracić słońca na długie opowieści. Postanowiłam więc poprzestać na krótkich opowiastkach z blogowej zakładki robocze. Moim zdaniem takie są najlepsze na wakacyjne wieczory.

14 sierpnia 2023

Opowieść o Matce Bożej po Trzykroć Przedziwnej




Bardzo dawno temu, gdy wyjechałam do USA w celach bynajmniej nie turystycznych, starałam się mimo wszystko zobaczyć jak najwięcej. Moja eksploracja Ameryki zaczęła się od Nowego Yorku, bo to tam rzucił mnie emigracyjny los. Szybko opanowałam poruszanie się metrem i każdą wolną chwilkę spędzałam na Manhattanie. Pamiętam, że zaczęłam od monumentalnej Katedry Świętego Patryka. Wchodząc tam zauważyłam leżące na stoliczku zalaminowane obrazki. Wzięłam jeden z nich i na odwrocie znalazłam piękną modlitwę.

9 sierpnia 2023

The Stotyteller at Fault czyli Opowiadacz w Potrzasku 




Cóż byłoby warte nasze życie bez dram, nawet tych wyimaginowanych. Kotłujące się emocje potrafią wyrwać z marazmu nawet starych opowiadaczy. Nie sposób przecież snuć opowieści, gdy nie przeżyło się samemu wzruszenia, wzburzenia, ekscytacji, zawodu, straty, zachwytu, apatii, zapału, słabości  .... 
Nie bójmy się więc życiowych zakrętów. Bez nich umarlibyśmy z nudów i w ogóle nie byłoby o czym gadać :)
Posłuchajcie opowieści o tym jak to jeden opowiadacz popadł w tarapaty z powodu miłego, słodkiego życia ....

2 sierpnia 2023

The story about the art of listening



Somebody said that listening is the hardest out of the easiest thing we can do. Many years ago on the website of the Oxford Story Museum I found a story about what happens when you really listen. It got me thinking :)
Listen then ...