Legendy o Królu Minosie - mity i rzeczywistość
Jak głosi napis w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, Kreta leżąca na skrzyżowaniu szlaków łączących trzy kontynenty, od zarania dziejów była tyglem, w którym mieszała się wiedza i doświadczenie najstarszych cywilizacji.
Myślę, że podobnie musiało być również z przekazywanymi sobie mitami i podaniami. Były one odbiciem stanu umysłów, pragnień i lęków nie tylko ówczesnych mieszkańców wyspy, ale i odwiedzających ją z wszystkich stron świata wędrowców.
Wiele wskazuje na to, że niesamowite historie i barwne postaci z kreteńskich mitów kryją w sobie ziarno prawdy historycznej. Rzeczywiście na Krecie mógł żyć ktoś taki, jak Minos. Kultura, którą, od jego imienia właśnie, nazywamy minojską sięga 3000 lat przed naszą erą. Wiele o tej kulturze dowiedzieliśmy się dzięki odkryciom brytyjskiego archeologa Arthura Evansa, a Pałace w Knossos, Fajstos i Mali dostarczyły świetnie zachowanych artefaktów potwierdzających wysoki poziom życia kulturalnego i przenikania starożytnych mitów do praktycznie każdej dziedziny codziennego życia. Do dziś opowieści o Królu Minosie, labiryncie, Minotaurze, niciach Ariadny, geniuszu Dedala i młodzieńczym zapale Ikara tłumaczą nam świat i uczą sztuki życia.