Stories of Tita: maja 2020

26 maja 2020

Historia pewnego posta czyli wojenna opowieść Wojciecha Jankowskiego z piosenką o Krakowiance w tle  


Zapis nutowy jednej z wersji piosenki o Krakowiance/ autor: Wojciech Jankowski



Dwa lata temu z okazji Dnia Matki napisałam na blogu opowieść o piosence „Pod zielonym jaworem”, którą śpiewała nam mama. Post dostępny tu:
https://storiesoftita.blogspot.com/2018/05/pod-zielonym-jaworem-piosenka-z.html#more
W wersji mamy utwór miał tragiczne zakończenie. Mama kończyła piosenkę śpiewając, że Krakowiankę ścinali, a Aniołowie płakali.
Tragiczny i smutny był koniec hardej Krakowianki. Natomiast po latach najmłodsza siostra mojej Mamy oznajmiła, że zna inne zakończenie. Według niej piosenka ma tzw. „happy ending”, w którym w ostatniej chwili zjawia się Krakowiaczek na koniu i ratuje piękną i dzielną dziewczynę.

23 maja 2020

Serce wypełnione dobrocią





Rzeźnik czy rabin, celnik czy sędzia - nieważne. Liczy się jak żyjesz. Zapraszam na opowieść o człowieku o wielkim sercu: 
Rabbi Szymon zwrócił się któregoś dnia do Nieba z prośbą o wskazanie mu miejsca w raju, na którym po śmierci zasiądzie. Uzyskał odpowiedź, że będzie siedział w raju obok rzeźnika. Nie mógł opanować zdumienia.

17 maja 2020

Rachmanna Wielkanoc - święto przyjaźni i wiary w człowieka

Skorupki pisanki huculskiej - Wielkanoc 2020 / zdjęcie własne


Od Wielkanocy piszę tego posta i nie mogę skończyć. Powodem mojego ociągania jest do końca niejasna data święta. Według Stanisława Vincenza skorupki z rozbitych wielkanocnych pisanek docierają do Rachmanów po pięciu tygodniach. Pamiętajmy jednak, że na Husulszczyźnie Wielkanoc zgodnie z obrządkiem grecko-katolickim jest późniejsza. Ale czy to takie ważne te kilka dni w jedną czy drugą stronę. Dość, że właśnie teraz mogą dziać się dziwne rzeczy i należy nadstawiać ucho na sygnały jakie mogą płynąć z tajemniczej krainy, gdzieś hen na wschodzie.

8 maja 2020

The butterfly dream - the story about Zhuaungzi's thoughts

The sketch of Zhuangzi (369-286 BC)


There is a famous Taoist parable "The butterfly dream". It tells the story about the dream of the Chinese philosopher and thinker Zhuangzi. The story had a great impact on both Eastern and Western philosophy. It's very simple but it makes us think over what we take to be real.

2 maja 2020

Modlące się dłonie Albrechta Durera czyli historia pewnego obrazu


Albrecht Durer - Modlące się dłonie

Albrecht Durer, słynny malarz epoki Renesansu, pochodził z wielodzietnej, niezamożnej rodziny. Gdy okazało się, że wraz z bratem Albertem wykazują duży talent plastyczny, żaden z nich nie mógł liczyć na wsparcie rodziny w studiach na Akademii. Umówił się więc z bratem, że rzucą monetą i ten, który wygra pójdzie na uczelnie.