Stories of Tita: lutego 2020

23 lutego 2020

Meteory - opowieść o cudach zawieszonych między niebem a ziemią

Część pierwsza: Ziemia


Meteory świtem / luty 2020 - zdjęcie własne

Po intensywnym zwiedzaniu starożytnych Aten i Delf naszą grecką przygodę postanowiliśmy zakończyć w Meteorach. Przed podróżą dużo czytałam o tym niesamowitym miejscu i o monastyrach na pionowych skałach zawieszonych, zdawałoby się, między niebem a ziemią. Zdjęcia i relacje robią niesamowite wrażenie. To jednak co zobaczyłam rankiem, gdy zatrzymaliśmy się przy przy pierwszej platformie widokowej sprawiło, że zaniemówiłam z zachwytu.

20 lutego 2020

Opowieści z Delf czyli jak za pomocą mitów tworzyć i zarządzać imperium

Delfy - widok na świątynię Apolla /zdjęcie własne

Starożytne Delfy czyli przez długi czas centrum zarządzania światem do dziś robią wrażenie. Legenda głosi, że sam Zeus wypuścił ze wschodu i zachodu dwa złote orły i z miejsca gdzie ptaki się spotkały rzucił kamieniem. Kamień spadł właśnie w Delfach. W ten sposób miejsce to zostało wyznaczone przez bogów jako pępek świata.

14 lutego 2020

The story of Eros and Psyche


Cupid and Psyche - J.R. Spencer Stanhope/ źródło:https://www.wikiart.org/

There was a king, however where he ruled and what his name is unknown, but nevertheless he had a daughter named Psyche. Her beauty was famed everywhere, and men flocked to admire and pay homage to her. The jealousy of Aphrodite was bigger and bigger every day so she called for Eros to pierce Psyche with an arrow.

9 lutego 2020

Sokratejskie opowieści


Popiersie Sokratesa z Galerii Uffizi - zdjęcie własne


Sokrates (469 -399 p.n.e) uważany jest za największego mędrca starożytności. I choć nie pozostawił po sobie żadnych spisanych traktów filozoficznych, to jedna dzięki wiernemu uczniowi Platonowi znamy jego genialne myśli i poglądy.
Jako człowiek musiał być również osobowością naprawdę barwną skoro do dzisiaj opowiada się o jego udrękach z żoną Ksantypą.

1 lutego 2020

Kobieta piękna bez oczu czyli opowieść Vincenza o prawdziwym pięknie


źródło: Vashti / Lisbeth Cheever-Gessaman


Czytając pierwszy tom tetralogii "Prawdę starowieku" w opisie przygód Dobosza (huculskiego Janosika) natknęłam się w rozdziale "Prawa strona tekstu" na intrygujący fragment. Już sam tytuł rozdziału jest frapujący, a dalej jeszcze bardziej tajemniczo.